Doğalgazlı Araç
Dünyada artan taşıt sayısına paralel olarak kritik seviyelere ulaşan egzoz emisyonları, küresel ısınma başta olmak üzere birçok çevre problemine yol açmakta, bu durum da çevreci motor teknolojileri geliştirilmesini zorunlu hale getirmektedir. Tofaş Ar-ge bu çevre bilincine sahip olup, yeni araç uygulamalarında araştırmalarını bu bilinç dahilinde yürütmektedir. Toplumun farklı katmanlarının yeni yaşam şekillerine uyumlu, müşterinin gelişen beklentilerini ve ileri endüstriyel normları karşılayabilecek bir araç olarak tasarlanmış olan yeni Doblò aracı, bu çalışmaların son örneklerindendir. Aracın güvenlik, akıllılık ve özellikle çevrecilik özellikleri, ulaşım sektörüne yön verebilecek niteliktedir.
 
Düşük emisyon miktarları ile çevreci bir alternatif yakıt olarak ön plana çıkan sıkıştırılmış doğal gazın (CNG) araçlarda kullanımı için detaylı araştırmalar yürütülmektedir. Projenin seri üretime aktarılması ile yeni Doblò başta olmak üzere birçok araç modelinde bu motor uygulaması da müşteriye seçenek olarak sunulmaktadır.
 
Ülkemizde doğal gazlı araçların üretimi ilk kez Tofaş’ta gerçekleştirilmiştir. Ulusal ve uluslararası programların desteklediği araştırmalar ile doğal gazlı araçları geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir.
 
 
Lancia Alfa Romeo Fiat Jeep Maserati Ferrari Fer-Mas Bilgi Toplumu Hizmetleri
Doğalgazlı Araç