TOFAŞ
 

Türkiye’nin sanayi devi Tofaş


Temelleri 1968 yılında Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç tarafından atılan Tofaş, Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) eşit hissedar olduğu Türk otomotiv şirketidir. Türkiye’nin 3. büyük sanayi kuruluşu Tofaş, yılda 450 bin araçlık üretim kapasitesine ve 10.000’i aşkın çalışana sahip. 


Türkiye’nin hem binek hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi

Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) dünyadaki üç stratejik üretim merkezinden biri olan fabrikamız, aynı zamanda grubun Avrupa’daki ikinci büyük Ar-Ge merkezi konumundadır. Bursa fabrikamızda, Fiat Linea ve Egea otomobil modellerinin yanı sıra, Minicargo projesi kapsamında Fiat, Citroen ve Peugeot markalarına, Yeni Doblò projesi kapsamında ise Fiat, Opel, Vauxhall ve RAM markalarına üretim yapıyoruz.  Aynı zamanda iç pazarda altı markanın (Fiat, Alfa Romeo, Jeep®, Lancia, Maserati, Ferrari) distribütörlüğünü yürütüyoruz.


Dünya Klasında Üretimde Altın Seviye

Gelecek perspektifi ve sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde, faaliyetlerimizin ekonomik sonuçları kadar çevresel ve sosyal etkilerini de şirket politikalarımıza entegre ediyoruz. Çevreci yaklaşım ve uygulamalarımızla, WCM (Dünya Klasında Üretim) kapsamında FCA dünyasında “Altın Seviye”ye erişen ilk üç fabrikadan biri iken, Tofaş olarak müşteri memnuniyetini merkeze almaktayız.

WCM çalışmalarına 2006 yılında başladık. “En Hızlı İlerleyen Fabrika” ödülünün ardından, 2009’da Gümüş Seviye’ye ulaşan ilk Fiat fabrikası olduk. 2013’te gerçekleşen denetim sonucunda FCA dünyasında “Altın Seviye”ye erişen ilk üç fabrikadan biri olurken, 2016 yılında 76 puana ulaşarak gelişimini devam ettirdik.


Otomotiv sektöründe en başarılı Ar-Ge

Yarattığı ihracat hacmi ve istihdamın yanı sıra otomotiv sektörüne yaptığımız yatırımlar ve ürettiğimiz projelerle, uzun vadede de Türkiye ekonomisine değer katmaktayız. Otomotiv sektöründe son 10 yılda gerçekleştirilen toplam 10 milyar ABD doları tutarındaki yatırımın %31’ine denk gelen 3 milyar ABD doları tutarında yatırım yaptık. Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla ürün gamını yenileyerek, küresel rekabet gücümüzü arttırdık.

Dünyanın her bölgesinde müşteri ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan, heyecan verici araçlar ve teknolojiler üretmeyi hedefleyerek çalışan Tofaş Ar-Ge Merkezi’miz; T.C. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından art arda ikinci kez “Otomotiv Sektöründe En İyi Ar-Ge Merkezi” seçilmiş, Avrupa Birliği Komisyonu Ar-Ge harcamaları sıralamasında da yine iki yıldır Türkiye birincisi olmuştur.


Bayi ve tedarikçiler

Tofaş bayi ağı, müşterilere sıfır araç satış, ikinci el araç satış, altyapısı teknolojik imkânlarla desteklenmiş satış sonrası hizmet yapılanmasıyla bakım-onarım ve yedek parça satış hizmetleri vermektedir. Fiat, Alfa Romeo ve Jeep® markalarına hizmet veren Tofaş Bayi Ağı’nda 74 adet Fiat, 14 adet Alfa Romeo-Jeep® ana bayisi bulunmaktadır.

Servis hizmetlerinimizi ise Türkiye genelindeki 114 satış ve 136 servis noktasıyla sağlıyoruz. 43 noktada ikincil satış ve servis hizmeti veren Tofaş bayilerine ek olarak 38 noktadaki yetkili teknik servisler vasıtasıyla satış sonrası hizmetler sağlanıyoruz.

Yaklaşık 2 bin tedarikçiden endirekt malzeme ve hizmet alırken, yurt içinde 147, yurt dışında ise 20 tedarikçiden direkt malzeme almaktayız. Kurulduğumuz günden bu yana Türk otomotiv sektörü içinde yerlileştirmeye büyük önem vererek yerli yan sanayinin gelişimine katkı sağlıyor, motor ve şanzıman hariç satın aldığımız parçaların ortalama %71'ini yerli tedarikçilerden temin ediyoruz.

Orta ve uzun vadeli stratejilerimiz arasında bulunan dışa bağımlılığın azaltılması ve yerlileştirme amacı doğrultusunda tedarikçilerle ortak çalışmalar yürütmekteyiz. Tedarikçilerimizn sürekli geliştirme, organizasyonel mükemmeliyeti sağlama ve iş süreçlerini sürekli iyileştirmeyi ise ilkelerimiz arasındadır.


Tofaş için “Hayat Yenilenmektir”

Kurumsal yönetim anlayışımızda, ülkemize ve tüm paydaşlarımıza sürdürülebilir katma değer yaratmak temel teşkil ediyor. CDP’nin (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) küresel değerlendirmesi sonucunda, 2014 İklim Performans Liderliği Endeksi’nde en yüksek skor olan A Bandı’nda yer alan 187 kuruluş arasında, ilk ve tek Türk şirketi olurken, Borsa İstanbul’un ilk defa 2014’te açıkladığı “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”nde de ilk ve tek otomotiv şirketi olarak yer alıyoruz.
 
2015 yılında Sürdürülebilir İş Zirvesi’nde Karbon ve Enerji Yönetimi Kategorisi’nde aldığımız ödül ve 2016 yılında kurumsal yönetim ilkelerine yönelik gerçekleştirdiğimiz atılımlar sonucunda 9.14’e yükselen kurumsal yönetim notumuz; tüm paydaşlarımıza karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayış benimsediğimizin göstergesidir.


Bir kilometre taşı Fiat Egea

Tofaş olarak tarihi yatırımlara imza attığımız ve bu yatırımları hayata geçirdiğimiz bir süreçteyiz. Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırımla 2015 yılında devreye aldığımız Fiat Egea Projesi, Tofaş için bir kilometre taşı niteliğindedir. 2016 yılında 35 bin adetle Türkiye'nin en çok satılan modeli olan Fiat Egea Sedan'ın, "Hatchback" ve "Station Wagon" modellerinin de üretiminin başlamasıyla,  2015-2023 yılları arasında 1.280.000 adet araç üretmeyi planlıyoruz.​

 
 
 
​​
Lancia Alfa Romeo Fiat Jeep Maserati Ferrari Fer-Mas Bilgi Toplumu Hizmetleri
Hakkımızda