WCM - Dünya Klasında Üretim
WCM (World Class Manufacturing – Dünya Klasında Üretim) metodolojisi, üretimde rekabet gücünü sistematik bir biçimde iyileştirmek ve geliştirmek için kullanılmaktadır. Metodoloji temel olarak İş Güvenliği, Kalite, Maliyet, Teslimat ve Çevre konularına odaklanarak her birinde “Sıfır”a ulaşmayı hedeflemektedir: Sıfır iş ve çevre kazası, sıfır kalite hatası ve sıfır kayıp.
 
Fiat Chrysler bünyesinde endüstriyel alandaki standartları dünya klasına yükseltmek amacıyla 2006 yılında başlayan WCM programı bugün dünya çapında 196 FCA Grup fabrikasında ve grubun 370 tedarikçisinin fabrikalarında uygulanmaktadır.
 
Fiat’a paralel olarak 2006 yılında WCM çalışmalarına başlayan Tofaş, programın ilk yıllarında “En Hızlı İlerleyen Fabrika” ödülünü almış, 2009’da ise Gümüş Seviye’ye ulaşan ilk Fiat fabrikası olmuştu. Kasım 2013’te gerçekleşen denetim sonucunda ise “Altın Seviye”ye ulaşan ilk 3 fabrikadan birisi olarak başarısını taçlandırdı. 2015 yılında yapılan WCM denetimde Tofaş, puanını 72’den 74’e yükseltti.
 
WCM yolculuğu boyunca üretim standartlarını sürekli yükseltmeye odaklanan Tofaş, Altın seviyeye gelirken iş kazalarını %97, dış kalite göstergesini %68, üretkenliğini %35, makine arızalarını ise %75 oranında iyileştirdi.
 
Bütün bu iyileştirmeler sistematik yaklaşım ve çalışanların katılımı ile gerçekleşmiştir. Tofaş çalışanlarının verdikleri iyileştirme önerileri her yıl artarak devam etmektedir. 2015 yılı içerisinde Tofaş’ta çalışan her operator ortalama 21 adet öneri vererek bu konuya verilen önemi göstermiştir. Bundan sonra da WCM çalışmaları ivmelenerek sürdürülecek ve tüm Fiat Chrysler fabrikaları içinde örnek fabrika olunmaya devam edilecektir.
 
Tofaş, WCC (Dünya Klasında Şirket) programı kapsamında 2009 yılından bu yana WCM metodolojisinin tedarikçilerinde de uygulanmasına önderlik ediyor. 2015 itibariyle yıllık yerli satın alma cirosunun %55’ini kapsayan toplam 31 tedarikçisinde  firmanın rekabetçiliğini dünya standartlarına çekmek için ortak çalışmalar sürdürülmektedir.
 
Fiat bayilerinin satış sonrasında müşteri memnuniyeti, hizmet kalitesi ve verimliliğini artırmayı hedefleyen WCD (World Class Dealer – Dünya Klasında Bayi) Programı kapsamında 2011 yılında 3 adet Fiat bayisinde başlatılan çalışmalarda oluşturulan Yeni Periyodik Bakım Standartları tüm Fiat bayilerine yaygınlaştırılmıştır.
Lancia Alfa Romeo Fiat Jeep Maserati Ferrari Fer-Mas Bilgi Toplumu Hizmetleri
WCM - Dünya Klasında Üretim