Eğitim
Fiat Laboratuarları

"Meslek Lisesi Memleket Meselesi" projesi ile entegre yürütülen Fiat Laboratuarları, ülkemizde otomotiv sanayindeki yeni teknolojilere hakim teknik insan gücünün yetiştirilmesine ve sanayide değerlendirilmesine önem ve öncelik kazandırmayı amaçlamaktadır.

Bu program kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile Tofaş’ın imkânları birleştirilerek, endüstriyel teknik eğitim okul ve kurumlarının motorlu araçlar teknolojisi alanlarının geliştirilmesine katkı sağlanmaktadır. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara, Antalya, İzmir, Adana, Samsun ve Diyarbakır illerinde toplam 11 meslek lisesinde bulunan Fiat Laboratuarları’nda Tofaş Satış Sonrası Yöneticileri, Servis Konseyi Bölge Temsilcileri ve Bölge Sorumluları birlikte çalışmaktadır.

Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nde 2006 yılında açılan ilk Fiat Laboratuarı, 2009’da ilk mezunlarını vermiştir. 2012 yılı itibariyle Fiat Laboratuarlarında eğitim gören öğrenciler ve eğitim veren öğretmenler ile birlikte 804 kişi bulunmaktadır. 2011 yılında 238 öğrenci, 2012 yılında ise 243 öğrenci mezun olmuştur. Mezun olan öğrencilerin yaklaşık 60’ı direkt olarak Fiat yetkili servislerinde çalışmaya başlamış, diğer öğrenciler ise üniversite öğrenimini tercih etmişlerdir.

Tofaş’ın eğitim ve yönetim portalı olan Tofaş Akademi’de bütün Laboratuar öğretmen ve öğrencilerinin özlük kayıtları bulunmaktadır. Tofaş Akademi portalı üzerinden öğretmen ve öğrencilere uygun olan teknik ve davranışsal e-eğitimler de yapılmaktadır. Öğrenci özlük kayıtlarını oluşturulan Eğitim Portalı sayesinde birçok öğrenci mezuniyet sonrası yetkili servislerde veya Tofaş Fabrika’sında öncelikli işe başlama avantajı yakalamıştır. Tofaş Teknik Eğitim Merkezi tarafından laboratuar öğretmenlerine her yıl, hizmet içi eğitim kapsamında güncel teknolojileri içeren teknik eğitimler verilmektedir. Hizmet içi Eğitim Programı’ndan bugüne kadar 400 Meslek Lisesi öğretmeni faydalanmıştır.

Tofaş şemsiyesi altında altyapısı oluşturularak ekipmanları temin edilen Fiat Laboratuarları’na, pratik eğitim amaçlı Fiat Linea araçlar da tahsis edilmiştir. ‘’Meslek Lisesi Memleket Meselesi’’ projesi kapsamında, FIAT Laboratuar’ında öğrenim görecek öğrencilerden burs alabilme koşullarını sağlayanlara Koç Holding tarafından burs da verilmektedir.

Bayi ve Yetkili Servislerin motor revizyon tedarikçisi Gelişmiş Motor Yenileme firması, Motor Yenileştirme” eğitimlerine 2012’ yılında 9 Fiat Laboratuarı’nda devam etmiştir. Bu eğitimlere paralel olarak Tofaş Satış Sonrası Yedek Parça Yöneticisi Mesut Eren tarafından hazırlanan “Yedek Parça” eğitimleri de 7 Fiat Laboratuarı’nda sürdürülmektedir.

Koç Holding’in MLMM projesi kapsamında düzenlediği proje yarışmasında bu yıl “En iyi Okul İşletme İşbirliği” ödülünü Şişli EML. Fiat Laboratuarı almıştır. 30.000 TL’lik Büyük Ödül, tören ile Şişli EML. Fiat Laboratuarı’na verilmiştir. 2013 yılı içerisinde protokol yenilenmiş olup Laboratuar faaliyetlerine devam etmektedir.

Otomotiv Mühendisliği Yüksek Lisans Programı

Türkiye’nin ilk yabancı üniversite destekli “Otomotiv Yüksek Lisans Programı”, Tofaş’ın öncülüğünde Torino Politeknik Üniversitesi ile Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle 2007 yılında hayata geçirilmiştir. Bu program ile Türk otomotiv endüstrisini daha ileriye götürecek, sektörün gereksinimi olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır. Programın açıldığı tarihinden itibaren toplam öğrenci sayısında 48, mezun sayısında ise 9 kişiye ulaşılmıştır.

Tofaş Basketbol Okulları ve Basketbol Gönüllüleri Projesi - FiatBall Basketbol Şenliği

Tofaş Spor Kulübü, 1999 ve 2001 yıllarında iki farklı organizasyonu faaliyete geçirmiştir. Bunlardan ilki olan “Tofaş Basketbol okulları” 1999 yılında faaliyete başlamıştır. Bugün 9 ilde 23 ayrı noktada faaliyet göstermektedir. Yılda yaklaşık 4000 çocuk bu faaliyetten faydalanmaktadır.

Basketbol Gönüllüleri Projesi” ise Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Tofaş Spor Kulübü işbirliği ile 2001 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. TEGV’in 11 Eğitim Parkı ve 3 Öğrenim Birimi’nde faaliyetlerini sürdüren proje ile spor yapma imkanı olmayan çocukların sağlıklı kişilik ve yaşam becerileri gelişimlerine basketbol aracılığı ile katkı sağlanması hedeflenmektedir. 6. - 8. sınıf öğrencilerinden oluşan proje kapsamında, her yıl ortalama 700 çocuğa ulaşılmakta olup başlangıcından günümüze programa 6 bini aşkın kişinin katılımı sağlanmıştır.

Tofaş, yukarıda bahsedilen her iki organizasyonu yılda bir kez FiatBall Basketbol Şenliği ile bir araya getirmektedir. 2001 yılından günümüze kadar devam eden bu etkinlikte, her yıl kendi yörelerinden gelen takımlar bir yıl boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaları paylaşma imkânı bulmaktadırlar.
Lancia Alfa Romeo Fiat Jeep Maserati Ferrari Fer-Mas Bilgi Toplumu Hizmetleri
Eğitim