Kültür - Sanat
Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi ve Tofaş Sanat Galerisi

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi; Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği, Yıldırım ilçesindeki Tarihi Umurbey Hamamı’na yakın bir konumda bulunmaktadır. 17 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Müze, Türk otomotiv mirasına sahip çıkmayı amaçlamaktadır.

Kapılarını 2002 yılında açan Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu arabaları Müze’si kuruluşundan günümüze yaklaşık 340 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Müze’de Asya’da binlerce yıl önce dönmeye başlayan basit bir ahşap tekerleğin Anadolu topraklarındaki öyküsünden başlayan ve Türk otomotiv sanayinin bugününe uzanan renkli değişim, gözler önüne serilmektedir.

Müze ile eşzamanlı olarak Prof. Dr. Önder Küçükerman tarafından titiz bir araştırmanın ardından kaleme alınan ve “Anadolu Tasarım Mirasının Ayak izlerinde Türk Otomotiv Sanayi ve Tofaş” ismiyle sınırlı sayıda basılan eser de, otomotiv sektörüne gönül verenlere ışık tutmaktadır.

Tofaş Sanat Galerisi, 2008 yılında Umurbey Hamamı restorasyonunun tamamlanmasını müteakiben açılmıştır. Galeri’deki ilk sergi, hamamın konseptine uygun olarak düzenlenen “Eski Hamam, Eski Tas”, 2009 yılında düzenlenmiştir. Aynı yıl 10 Mayıs’ta MİDO A.Ş. danışmanlığıyla hazırlanan “Oyuncak Sergisi” açılışında Bursa Büyükşehir Belediye Baş- kanı Recep Altepe ve Tofaş Üst Yönetimi hazır bulunmuştur.

Oyun ve oyuncak kültürünü geçmişten bugüne taşıyan, günümüz teknolojisi ile oyun ve oyuncağın uğradığı inanılmaz değişimi gösteren sergiyi sekiz ay içinde 60 bin kişi ziyaret etmiştir.

Tofaş Sanat Galerisi yayınlarının ilk eseri olan “Eski Hamam Eski Tas” sergi kitabının ardından, 2011 yılında Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından Tofaş için “Oyuncak Sergisi” kitabı hazırlanarak yayınlanmıştır. Müze’nin etkin olarak tanıtımını yapmak ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla 2011’de web sitesi yenilenmiştir. Kapsamlı içeriği ve dinamik tasarımıyla yeni “www.tofasanadoluarabalarimuzesi.com” adresi beğeni toplamıştır.

2012 yılında hem müze hem de Tofaş Sanat Galerisi’nde yer alan “Oyuncak Sergisi” ni 110.000 kişi ziyaret etmiştir.

Web sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Pamukkale Hierapolis Kazılarına Sponsorluk

Türkiye’nin en büyük 5 antik şehir kalıntısından biri olan ve 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş olan Hierapolis’in kazı çalışmalarına 90’lı yıllardan bu yana sponsor olan Tofaş, Anadolu tarihinde çok önemli bir yerleşimin daha gün ışığına çıkmasına destek vermektedir.

İtalyan arkeoloji heyeti MAIER’in çalışmalarına her yıl ulusal araştırma merkezi (IBAM) ve İtalya’dan 8, Türkiye’den de 4 üniversiteden (Ege, İstanbul, Ankara Üniversiteleri ve İTÜ) 80 öğretim üyesi, tekniker ve öğrenci katılmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti, Apollon kutsal alanı, antik tiyatro, Frontinus Kapısı (şehrin ana giriş kapısı), Frontinus Caddesi, Nekropolis mezar yapıları, müzeye dönüştürülen hamam yapısı, agora, latrina, triton nymphaeumu ve evler ile tören yollarından oluşmaktadır. Son dönemde yapılan çalışmalarla tiyatro; konserlerin verilebileceği, 6.000 kişiyi ağırlayabilecek hale getirilmektedir. .

Küçükyalı Kazılarına Sponsorluk

Tofaş’ın il kurulduğundan bugüne 9 yıldır desteklediği bir diğer arkeolojik kazı, Küçükyalı Arkeoloji Parkı adıyla bilinen bölgededir. Bu kazı, T.C. Kültür Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Müdürlüğü’nün gözetimi ve himayesinde İtalyan ve Türk araştırmacılar tarafından 2001 yılında başlatılmıştır. Kazı halen Maltepe Belediyesi ve özel kuruluşların teknik ve maddi desteği ile devam etmektedir. 2009 yılı Temmuz sonu itibarıyla Küçükyalı Arkeo Park Projesi İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projelerinden biri olmuştur.

Her yıl dolduğu gibi 2012 yılında da Temmuz ayında başlayıp Ağustos ayında tamamlanan kazı sezonu boyunca tanıtım ve rehberlik aktiviteleri yapılmıştır. Koruma çalışmaları ve bilimsel aktiviteler, ilköğretim öğrencilerine yönelik eğitim çalışmalarıyla birlikte sürdürülmüştür. Kazı sezonu boyunca bilimsel laboratuar bünyesinde; konservasyon, restorasyon, fotoğraflama ve veri tabanı işleme bölümlerinde çalışmalar devam etmiştir. Koç Üniversitesi tarafından kurulan arkeoloji laboratuarının kullanımına da devam edilmiştir. .
Lancia Alfa Romeo Fiat Jeep Maserati Ferrari Fer-Mas Bilgi Toplumu Hizmetleri
Kültür – Sanat