​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ 

Türkiye’nin hem binek hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi

1968 yılında kurulan Tofaş, Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketidir.

Tofaş’ın sermayesinde, Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) eşit hissedardır. %24,3’ü halka açık olan Tofaş’ın hisseleri, Borsa İstanbul BİST-30 ve BİST-100 Endeksleri’nde işlem görmekte; Şirket, Kurumsal Yönetim Endeksi ve Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer almaktadır.

Türkiye'nin 5.
Büyük Sanayi Kuruluşu
450.000
Araç Üretim Kapasitesi
1.000.000 m 2
Faaliyet Alanı

Tofaş, yılda 450 bin araçlık üretim kapasitesi ve 7 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin beşinci büyük sanayi kuruluşudur. Genel merkezi İstanbul’da olan, 350 bin m²’si kapalı, yaklaşık 1 milyon m² alan üzerinde kurulu Bursa Fabrikası’nda da üretim yapan Tofaş, yatırımlarını sürdürerek rekabet gücünü artırmaktadır.

Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) önemli stratejik üretim merkezinden biri olan Tofaş, aynı zamanda grubun Avrupa’daki en büyük Ar-Ge merkezlerinden biri konumundadır.

Tofaş, Bursa Fabrikası’nda, Egea sedan, hatchback ve station wagon modellerinin üretimini yapmaktadır. Dünyanın farklı kıtalarında farklı marka ve model isimleri ile pazara sunulan Egea, Fiat Tipo ve Dodge Neon markaları ile satılmaktadır. Tofaş, Yeni Doblò projesi kapsamında Fiat, Fiat Professional ve RAM markalarına, Fiat ve Fiat Professional markalarına ise Fiorino üretimi yapmaktadır. Şirket aynı zamanda iç pazarda altı markanın (Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep®, Maserati, Ferrari) temsilciliğini yürütmektedir.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE
EN BAŞARILI AR-GE
DÜNYA KLASINDA
ÜRETİM
GÜÇLÜ BAYİ VE
TEDARİKÇİ AĞI
KURUMSAL
YÖNETİM ENDEKSİ
2018 YILI PERFORMANSI

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE EN BAŞARILI AR-GE

Tofaş yarattığı ihracat hacmi ve istihdamın yanı sıra otomotiv sektörüne yaptığı yatırımlar ve ürettiği projelerle, uzun vadede de Türkiye ekonomisine değer katmaktadır. Tofaş Ar-Ge Merkezi; T.C. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından 2016 ve 2017 yıllarında art arda “Otomotiv Sektöründe En İyi Ar-Ge Merkezi” seçilmiş, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve kuruluşların Ar-Ge’ye ayrılan yatırım tutarlarına göre belirlenen sıralamada, Türkiye’den üç yıl üst üste ilk sırada yer almıştır. Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin 2017 Ar-Ge yatırımları Skor Listesi’nde yer alan Tofaş, 2017 yılında 12 basamak yükselerek listeye 535. sıradan girmiştir.

DÜNYA KLASINDA ÜRETİM

Tofaş gelecek perspektifi ve sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde, faaliyetlerinin ekonomik sonuçları kadar çevresel ve sosyal etkilerini de şirket politikalarına entegre ediyor. Tofaş Bursa fabrikası, çevreci yaklaşımı ve uygulamalarıyla, WCM (Dünya Klasında Üretim) kapsamında FCA dünyasında “Altın Seviye”ye erişen ilk üç fabrikadan biridir.

GÜÇLÜ BAYİ VE TEDARİKÇİ AĞI

Tofaş’ın ileri lojistik ve dağıtım yetkinliği, gelişmiş satış sonrası hizmet olanakları, bayileri ile kurduğu uzun soluklu ve güvene dayalı iş ilişkileri; önemle üzerinde durduğu müşteri memnuniyetini sürekli yükselten etkenlerdir.

Satış, servis, yedek parça olarak yapılandırılmış olan Tofaş Bayi Ağı’nın tamamına yakını entegre tesis olarak müşterilere hizmet vermektedir. 3S olarak tanımlanan bu bayi ağı yapısı, aynı alanda sıfır araç satışı ve satış sonrası hizmetleri birlikte sunmaktadır. Bunun yanı sıra kasko, trafik sigortası, araç kredisi gibi hizmetler de birçok Tofaş bayisinde müşterilere sunulan hizmetler arasındadır.

Fiat, Alfa Romeo ve Jeep® markalarına hizmet veren Tofaş Bayi Ağı’nda 73 adet Fiat, 17 adet Alfa Romeo-Jeep® ana bayisi bulunmaktadır.

Fiat bayileri müşterilerine daha yakın ve daha kaliteli hizmet verebilmek amacıyla ana tesislerinden farklı lokasyonlarda ilave satış ve servis noktaları da açmaktadırlar. Bu şekilde yapılandırılmış 33 adet “uydu” satış ve servis noktası bulunmaktadır. Bunlara ek olarak bayilere bağlı çalışan ve sadece satış sonrası hizmeti veren 31 adet yetkili teknik servis faaliyet göstermektedir.  

Kurulduğu günden bu yana Türk otomotiv sektörü içinde yerlileştirmeye büyük önem vererek yerli yan sanayinin gelişimine katkı sağlayan Tofaş, motor ve şanzıman hariç satın aldığı parçaların ortalama %75’ini yerli tedarikçilerden temin etmektedir. Tofaş yurt içinde 14 şehirde bulunan, 149 direkt malzeme tedarikçisinden alım yapmaktadır.

KURUMSAL YÖNETİM ENDEKSİ

Tofaş’ın Kurumsal yönetim anlayışında, ülkesine ve tüm paydaşlarına sürdürülebilir katma değer yaratmak temel teşkil ediyor. CDP’nin (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) küresel değerlendirmesi sonucunda, 2014 İklim Performans Liderliği Endeksi’nde en yüksek skor olan A Bandı’nda yer alan 187 kuruluş arasında, ilk ve tek Türk şirketi olan Tofaş, Borsa İstanbul’un “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”nde de ilk ve tek otomotiv şirketi olarak yer aldı.

2015 yılında Sürdürülebilir İş Zirvesi’nde Karbon ve Enerji Yönetimi Kategorisinde ödül alan ve 2018 yılında kurumsal yönetim ilkelerine yönelik gerçekleştirdiği atılımlar sonucunda kurumsal yönetim notunu 9.20’ye yükselten Tofaş, istikrarla yükselen notu; tüm paydaşlarına karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayışla yönetildiğini işaret etmektedir.

2018 YILI PERFORMANSI

2018 yılında 301 bin adetlik üretim yapan Tofaş, Türk otomotiv sanayi üretiminin %19’unu tek başına gerçekleştirmiştir.

Tofaş, 2018 yılında Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında temsil ettiği Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla %11,7 pazar payı elde etmiştir. İç pazarda otomobil satışlarında %9,1 pazar payı ile 3. sırada, hafif ticari araç pazarında ise %21,1’lik pazar payı ile 2. sırada yer almıştır. Fiat markası, otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları sıralamasındaki 2.’liğini, %11,3 pazar payı ve 70 bin satış adediyle sürdürmüştür. Tofaş, aynı zamanda 2018 yılında yüzde 94’lük pay ile iç pazarda yerli üretimden en fazla araç satan firma olmuştur.

Tofaş, 2018 yılında dünyanın pek çok ülkesine ihraç ettiği 243 bin adet araç ile Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 18’ini gerçekleştirmiştir. 2018’de 3 milyar dolarlık ihracat geliri elde eden Tofaş, 1,28 milyar dolarlık dış ticaret fazlası yaratarak ülke ekonomisine de katkı sağlamayı sürdürmüştür. Tofaş’ın 2018 gelirleri yüzde 7 artışla 18,6 milyar TL’ye ulaşmış, Şirketin net karı ise 1.3 milyar TL olarak gerçekleşmiştir.

BİR KİLOMETRE TAŞI FIAT EGEA

Tofaş, 2015 yılında yeni binek otomobil projesi olan Egea Ailesi’nin sedan karoserli ilk versiyonunu pazara sundu. Bu model, 2015 Aralık itibarıyla global pazarlarda da satışa sunulmaya başlandı.

2016 yılında ise otomobil yatırımları tamamlanarak, Fiat Egea ailesinin Hatchback ve Station Wagon versiyonları da satışa sunuldu. Fikri mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan ve Tofaş Ar-Ge sorumluluğunda geliştirilen bu yeni modeller için yapılan 1 milyar ABD doları tutarında yatırım, Türkiye otomotiv sektörü tarihindeki en büyük ürün yatırımlarından biridir. Egea Sedan modeli, 2016 yılında AutoBest tarafından “Avrupa’nın En İyi Otomobili” seçildi. Global binek otomobiller içerisinde hem üretiminin hem de Ar-Ge çalışmalarının Türkiye’de yapıldığı Fiat Egea ailesinin Sedan üyesi, 2018 yılında 34 bin adetlik satış ile “Türkiye’nin En Çok Satan Otomobili” seçilmiş ve böylece son 3 yılın en çok satan otomobili olma unvanını korumuştur. Müşterilerin araçlarıyla bağlantı kurmasını sağlayan Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulaması, 2018 yılı tibarıyla Fiat Egea Ailesi’nin ürün özelliklerine eklenmiştir. Teknoloji donanımları ve krom tasarım detayları ile ön plana çıkan Egea Ailesi’nin Mirror versiyonu ise 2018 yılında satışa sunulmuştur.

​​​​​