​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ 

Türkiye’nin hem binek hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi

1968 yılında kurulan Tofaş, Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketidir.

Tofaş’ın sermayesinde, Koç Holding ve FCA Italy SPA eşit hissedardır. %24,3’ü halka açık olan Tofaş’ın hisseleri, Borsa İstanbul BİST-30 ve BİST-100 Endeksleri’nde işlem görmekte; Şirket, Kurumsal Yönetim Endeksi ve Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer almaktadır. Fiat Chrysler Automobiles, 2019 yılı sonunda PSA Grubu ile her iki şirketin %50 paya sahip olacağı bir birleşme anlaşması imzalamış ve birleşme sonucunda Ocak 2021’de Stellantis şirketi kurulmuştur.

Türkiye'nin 8.
Büyük Sanayi Kuruluşu
450.000
Araç Üretim Kapasitesi
1.000.000 m 2
Faaliyet Alanı

Tofaş, yılda 450 bin araçlık üretim kapasitesi ve 7 bine yakın çalışanı ile Türkiye’nin sekizinci büyük sanayi kuruluşudur. Genel merkezi İstanbul’da olan, 350 bin m²’si kapalı, yaklaşık 1 milyon m² alan üzerinde kurulu Bursa Fabrikası’nda da üretim yapan Tofaş, yatırımlarını sürdürerek rekabet gücünü artırmaktadır.

Tofaş, Fiat Chrysler Automobiles’ın (FCA) stratejik öneme sahip üretim merkezlerinin başında gelmektedir. FCA Grubu’nun dünya çapında 400 fabrikasında uygulanan “Dünya Klasında Üretim” (WCM) metodolojisi kapsamında Tofaş, tüm otomobil fabrikaları içinde en yüksek puana sahip şirkettir. Tofaş aynı zamanda grubun Avrupa’daki iki büyük Ar-Ge merkezinden biridir.

Tofaş fabrikasında, Fiat Egea ailesinin Sedan, Hatchback, Station Wagon ve Cross modellerinin yanı sıra Fiat Doblò ve Fiorino modellerinin üretimi yapılmaktadır. Egea, dünyanın farklı bölgelerinde Fiat Tipo markası ile de pazara sunulmuştur. Tofaş’ta geliştirilip üretilen Doblò ayrıca Ram ProMaster City markasıyla ABD’ye ihraç edilmektedir. Şirket aynı zamanda iç pazarda altı markanın (Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep®, Maserati, Ferrari) temsilciliğini yürütmektedir.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE
EN BAŞARILI AR-GE
DÜNYA KLASINDA
ÜRETİM
GÜÇLÜ BAYİ VE
TEDARİKÇİ AĞI
KURUMSAL
YÖNETİM ENDEKSİ
2020 YILI PERFORMANSI

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE EN BAŞARILI AR-GE

Tofaş yarattığı ihracat hacmi ve istihdamın yanı sıra otomotiv sektörüne yaptığı yatırımlar ve ürettiği projelerle, uzun vadede de Türkiye ekonomisine değer katmaktadır. Tofaş Ar-Ge Merkezi; T.C. Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı tarafından 2016 ve 2017 yıllarında art arda “Otomotiv Sektöründe En İyi Ar-Ge Merkezi” seçilmiş, Avrupa Birliği tarafından hazırlanan ve kuruluşların Ar-Ge’ye ayrılan yatırım tutarlarına göre belirlenen sıralamada, Türkiye’den üç yıl üst üste ilk sırada yer almıştır. Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nin 2017 Ar-Ge yatırımları Skor Listesi’nde yer alan Tofaş, 2017 yılında 12 basamak yükselerek listeye 535. sıradan girmiştir.

DÜNYA KLASINDA ÜRETİM

Tofaş gelecek perspektifi ve sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde, faaliyetlerinin ekonomik sonuçları kadar çevresel ve sosyal etkilerini de şirket politikalarına entegre ediyor. Tofaş Bursa fabrikası, çevreci yaklaşımı ve uygulamalarıyla, WCM (Dünya Klasında Üretim) kapsamında FCA dünyasında “Altın Seviye”ye erişen ilk üç fabrikadan biridir. “Dünya Klasında Üretim” (WCM) metodolojisi kapsamında Tofaş, 2019 yılında gerçekleştirilen denetimler sonucunda tüm otomobil fabrikaları içinde en yüksek puana sahip şirket olmuştur.

GÜÇLÜ BAYİ VE TEDARİKÇİ AĞI

Tofaş’ın ileri lojistik ve dağıtım yetkinliği, gelişmiş satış sonrası hizmet olanakları, bayileri ile kurduğu uzun soluklu ve güvene dayalı iş ilişkileri; önemle üzerinde durduğu müşteri memnuniyetini sürekli yükselten etkenlerdir.

Tofaş’ın temsil ettiği markaların bayi ağı; müşterilere sıfır araç satış, ikinci el araç satış, bakım-onarım ve yedek parça satış hizmetleri vermektedir.

Fiat, Alfa Romeo ve Jeep® markalarına hizmet eden Tofaş bayi ağında 71 adet Fiat ana bayisi bulunmaktadır. Ana bayilere bağlı olarak faaliyet gösteren diğer noktalarla birlikte Türkiye genelindeki toplam Fiat satış noktası adedi 97, toplam Fiat servis noktası adedi ise 125’tir. Alfa Romeo-Jeep® ana bayi sayısı ise 19 adettir. Sadece servis hizmeti veren 5 ayrı nokta da bulunmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana Türk otomotiv sektörü içinde yerlileştirmeye büyük önem vererek yerli yan sanayinin gelişimine katkı sağlayan Tofaş, motor ve şanzıman hariç satın aldığı parçaların ortalama %75’ini yerli tedarikçilerden temin etmektedir. Tofaş yurt içinde 14 şehirde bulunan, 148 direkt malzeme tedarikçisinden alım yapmaktadır.

KURUMSAL YÖNETİM ENDEKSİ

Tofaş’ın Kurumsal yönetim anlayışında, ülkesine ve tüm paydaşlarına sürdürülebilir katma değer yaratmak temel teşkil ediyor. CDP’nin (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) küresel değerlendirmesi sonucunda, 2014 İklim Performans Liderliği Endeksi’nde en yüksek skor olan A Bandı’nda yer alan 187 kuruluş arasında, ilk ve tek Türk şirketi olan Tofaş, Borsa İstanbul’un “BIST Sürdürülebilirlik Endeksi”nde de ilk ve tek otomotiv şirketi olarak yer aldı.

Kurumsal yönetim notu 9.26’ya yükselten Tofaş, istikrarla yükselen notu; tüm paydaşlarına karşı adil, şeffaf, hesap verebilir ve sorumlu bir anlayışla yönetildiğini işaret etmektedir.

2020 YILI PERFORMANSI

2020 yılında 250,630 adetlik üretim gerçekleştiren Tofaş, iç pazar satışlarındaki %93’lük yerli üretim payı ve 118 bin adetlik ihracatı ile Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yer almayı sürdürdü. Tofaş, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında temsil ettiği Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla 2020 yılında 141.976 adet satış gerçekleştirerek, pazar payını %18,4’e yükseltti. Tofaş’ın 2020 yılı gelirleri bir önceki yıla göre %24,7 oranında yükselerek 23.557 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Tofaş net kârını geçen yıla kıyasla %20,4 artırarak 1,8 milyar TL rakamına ulaştırdı.

BİR KİLOMETRE TAŞI FIAT EGEA

Tofaş, 2015 yılında yeni binek otomobil projesi olan Egea Ailesi’nin sedan karoserli ilk versiyonunu pazara sundu. Bu model, 2015 Aralık itibarıyla global pazarlarda da satışa sunulmaya başlandı.

2016 yılında ise otomobil yatırımları tamamlanarak, Fiat Egea ailesinin Hatchback ve Station Wagon versiyonları da satışa sunuldu. Fikri mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan ve Tofaş Ar-Ge sorumluluğunda geliştirilen bu yeni modeller için yapılan 1 milyar ABD doları tutarında yatırım, Türkiye otomotiv sektörü tarihindeki en büyük ürün yatırımlarından biridir. Egea Sedan modeli, 2016 yılında AutoBest tarafından “Avrupa’nın En İyi Otomobili” seçildi. Global binek otomobiller içerisinde hem üretiminin hem de Ar-Ge çalışmalarının Türkiye’de yapıldığı ve 5 yıldır tüketicilerin ilk tercihi olan Fiat Egea ailesinin Sedan üyesi, 2020 yılında da liderliğini korumuştur. Müşterilerin araçlarıyla bağlantı kurmasını sağlayan Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulaması, 2018 yılı itibarıyla Fiat Egea Ailesi’nin ürün özelliklerine eklenmiştir. Teknoloji donanımları ve krom tasarım detayları ile ön plana çıkan Egea Ailesi’nin Mirror versiyonu ise 2018 yılında satışa sunulmuştur.

2019 yılı Mart ayında Egea Hatchback ve Station Wagon’da sportif öğeler barındıran Street, S-Design ve Sport versiyonlar devreye alınmıştır. 2019 Ekim ayında ise tüm Fiat Egea modelleri Euro 6D emisyon standartlarına uygun hale gelmiştir. 2019 yılında Almanya’daki resmi Araç Muayene Merkezi GTÜ enstitüsü tarafından gerçekleştirilen ve Auto Zeitung dergisinde yayınlanan rapora göre, Fiat Tipo kontrol sonucunda tamir gerektiren sorunlar kategorisinde 100 araçta 0,84 hata oranı ile sınıfının en iyi aracı seçilmiştir. Yenilenen Egea Model Ailesi ve ürün gamında yeni eklenen yeni gövde seçeneği Egea Cross’un 2020 yılında lansmanı gerçekleşmiştir. Avrupa ülkelerine ihracatı Kasım 2020’de başlayan yeni Egea model ailesi, 2021 başında Türkiye’de satışa sunulmuştur.

​​​​​