​​​​​​​​​

Sertifika
Ödüller
IISO 14064 Sera Gazı Emisyonları Doğrulaması: 2011 yılında ISO 14064 Sera Gazı Emisyonları Yönetim Sistemi kurulmuş olup , 2016 yılında sera gazı emisyon değerlerinde Kapsam 1 ve 2 ‘ye ilave olarak Kapsam 3 tüketimleri de doğrulamaya dahil edilmiştir.
TSE tarafından gerçekleştirilen Covid-19 Güvenli Üretim denetlemesi başarıyla tamamlanmış olup, «Güvenli Üretim Belgesi» alınmıştır.
Tofaş, entegre yönetim sistemlerinin etkin uygulanması ile Çevre, Enerji, Kalite ve İş Güvenliği ile birlikte «Sıfır Uygunsuzluk» ile devam etmektedir.
Tofaş, entegre yönetim sistemlerinin etkin uygulanması ile Çevre, Enerji, Kalite ve İş Güvenliği ile birlikte «Sıfır Uygunsuzluk» ile devam etmektedir.
Tofaş, çevre yönetim sistemi çalışmalarına 1997 yılında başlamış, Kasım 1998 tarihinde, otomotiv sektöründe ilk ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasyonunu gerçekleştiren fabrika olmuştur. Entegre yönetim sistemlerinin etkin uygulanması ile Tofaş; Çevre, Kalite ve İş Güvenliği ile birlikte «Sıfır Uygunsuzluk» ile devam etmektedir.
Tofaş, entegre yönetim sistemlerinin etkin uygulanması ile Çevre, Enerji, Kalite ve İş Güvenliği ile birlikte «Sıfır Uygunsuzluk» ile devam etmektedir.
Tofaş, bilgi ve iletişim teknolojileri faaliyetlerinde ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistem gerekliliklerini sağlamış ve belgelendirilmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojileri faaliyetlerini bu standarda göre gerçekleştirmeye devam etmektedir.
Tofaş, bilgi ve iletişim teknolojileri faaliyetlerinde ISO 20000 BT Hizmet Yönetimi Sistem gerekliliklerini sağlamış ve belgelendirilmiştir. Tüm bilgi ve iletişim teknolojileri faaliyetlerini bu standarda göre gerçekleştirmeye devam etmektedir.
Tofaş, bilgi ve iletişim teknolojileri faaliyetlerinde ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistem gerekliliklerini sağlamış ve belgelendirilmiştir. Bilgi ve iletişim teknolojileri faaliyetlerini bu standarda göre gerçekleştirmeye devam etmektedir.
2006 yılında başladığımız Dünya Klasında Üretim (WCM) yolculuğunda, 2013’te FCA dünyasında “Altın Seviye”ye erişen ilk üç fabrika arasına girme başarısını göstermiştik. Üretim standartlarımızı sürekli yukarı taşıyarak 2019’da gerçekleşen denetim sonucu puanımızı 81’e yükselterek; WCM uygulanan tüm otomobil fabrikaları içinde en yüksek puana sahip şirket konumuna ulaştık.
Tofaş, “Verimlilik Arttırıcı Proje Destekleri Başarı Belgesi”ni, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Takdim Töreninde Enerji Bakanından almıştır.
Tofaş, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından bu yıl 18.’si düzenlenen “Çevre Ödülleri” “Büyük Ölçekli İşletme Çevre ve Sürdürülebilirlik Yönetimi” kategorisinde birinciliğe layık görüldü.
Dünyanın en önemli Kalite Enstitülerinden olan The CQI (Chartered Quality Institute) tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’da 27 Kasım’da düzenlenen Uluslararası Kalite Ödülleri dünya genelinde 10 farklı ülkeden, 103 projenin, 7 ana kategorideki katılımlarıyla gerçekleşti ve Tofaş Kalite Ekibi, “Geliştirme Sistemleri” kategorisinde uluslararası rakiplerinin önünde birinciliği göğüsledi.
Tofaş, uyguladığı yalın ve proaktif çevre yönetim sistemi ile 2012 yılında Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programında “Yönetim” kategorisinde birincilik ödülüne layık görülmüştür. Tofaş bu ödülle AB kriterlerine göre; “Türkiye’nin en iyi çevre yönetimine sahip şirketi” seçilmiş ve Türkiye’yi Avrupa Birliği Programında başarıyla temsil etmiştir.
Tofaş, WCM Çevre Yönetim Sistemi, her yıl yabancı uzman denetçiler tarafından denetlenmekte olup, denetim sonuçlarına göre tüm dünyadaki FCA fabrikaları içerisinde Gold Seviyeye ulaşmış bir fabrikadır.
Tofaş’ın çevre yönetimi alanındaki performansı her yıl aldığı ödüllerle perçinlenmektedir. 2016 yılında “Sürdürülebilir Atık Yönetimi için 5R Projesi” ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından düzenlenen Sürdürülebilir İş Ödülleri’nde atık yönetimi kategorisinde birincilik elde ederken, aynı proje ile ÇEVKO Yeşil Nokta Sanayi Ödülleri’nde de birinciliğe layık görülmüştür. Buna ek olarak, “SolarDRY” Projesi ile Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye ayağında, finalist ödülü almaya hak kazanmıştır.

​​